Klausk

Užduoti klausimą

Klausimai / atsakymai

  • Laba diena, santuokos nutraukimo byloje turto dalyboms esminės įtakos neturės aplinkybė, jog/jeigu teismas Jūsų santuoką nutrauks dėl Jūsų sutuoktinio kaltės. Geriausiu atveju Jums bus priteista piniginė kompensacija, kuri sieks kelis tūkstančius eurų. Todėl galvojant apie santuokos nutraukimo bylą patarčiau pradžioje dėti visas pastangas tai įgyvendinti bendru sutuoktinių sutartimu (sudarant sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių) ir tik visiškai nepavykus susitarti, kreiptis į teismą su ieškiniu dėl santuokos nutraukimo. Aplinkybė, jog būtent su Jumis bus nustatyta vaikų gyvenamoji vieta, taip pat nenulems turto dalybų. Taigi nei vaikai, nei vyro smurtas, nei jo žalingas gyvenimo būdas neįtakos turto dalybų. Manau, jog geriausiu atveju galėtumėte reikalauti kompensacijos už iššvaistytą turtą, jeigu jis sudarytų ženklią dalį bendro šeimos turto. Dalindamas Jūsų turtą teismas visų pirma atsižvelgs į abiejų sutuoktinių reiškiamus turto dalybų reikalavimus ir įstatyme nustatytą prezumpciją, jog santuokoje įgytas turtas sutuoktiniams dalintinas lygiomis dalimis. Tačiau nepainiokite turto dalybų tarp sutuoktinių ir Jūsų sutuoktinio pareigos išlaikyti savo vaikus. Mat net ir padalinęs tarp sutuoktinių turtą lygiomis dalimis, teismas gali priteisti išlaikymą vaikams vienkartine pinigine išmoka arba turtu, jeigu to reikalausite nurodydama savo klausime nurodytas aplinkybes (žalingą gyvenimo būdą ir kt.). Priminsiu, jog tokią išlaikymo formą galite nustatyti ir bendru susitarimu. Tačiau jeigu neketinate nutraukti santuokos, tuomet galite kreiptis į teismą ir prašyti uždrausti sutuoktiniui be Jūsų sutikimo disponuoti (pirkti/parduoti) bendru Jūsų turtu. Tokią galimybę tiesiogiai numato įstatymas. Tačiau tokio draudimo terminas negali būti ilgesnis nei dveji metai.

  • Laba diena, išlaikymas Jūsų vaikui nustatytas ir priteistas teismo sprendimu. Jeigu teismo sprendime nėra nurodyta jokių išlaikymo mokėjimo išimčių, susijusių su atostogomis, tuomet turite vykdyti teismo sprendimą ir mokėti tokį išlaikymą tokia tvarka, koks buvo nurodytas teismo sprendime. Jeigu nesutinkate su teismo priteistu išlaikymo dydžiu, forma, bendravimo su vaiku tvarka, galite kreiptis į teismą dėl priteisto išlaikymo dydžio, formos, bendravimo tvarkos su vaiku pakeitimo.

  • Laba diena, variantų kaip galima teisėtai pasielgti tokioje situacijoje yra įvairių, jie priklauso nuo jūsų poreikių ir galimybių, kurių mes nuspėti negalime. Pvz. galite įtikinėti banką duoti leidimą perleisti visą butą sutuoktinei, tuo pačiu modifikuojant prievolę ir nustatant ją vienintele skolininke, o Jums tampant laiduotoju arba jei turite turto - ribotos atsakomybės laiduotoju (laiduojant tik dalimi savo turto). Tokiu būdu nebūsite traktuojamas kaip banko skolininkas. Tačiau net ir nepavykus tokiam variantui, aplinkybė, jog būsite paėmęs solidariąją paskolą, neužkirs Jums kelio gauti naujų paskolų ateityje.

  • Laba diena, negalėsite iškraustyti savo buvusio sutuoktinio iš jam priklausančios namo dalies tol, kol ji jam priklausys. Siekdama tokio tikslo, pasielgėte teisingai kreipdamasi į antstolius. Tačiau teismui iškėlus sutuoktinio bankroto bylą, joks antstolis nebegalės vykdyti išieškojimo iš Jūsų sutuoktinio, o jūsų reikalavimas mokėti vaikui išlaikymą bus tenkinamas bankroto procedūros metu - pirmąja eile. Todėl sutuoktiniui priklausanti namo dalis bankroto procedūros metu tikėtinai bus išvaržoma ir Jūs tikėtinai galėsite ją įsigyti varžytinėse. Beje, pasibaigus bankroto procedūrai, Jūsų buvusio sutuoktinio prievolė mokėti vaikui išlaikymą išliks - ji nebus nurašoma. Sutuoktiniui netekus nuosavybės teisių į namo dalį, jis neteks galimybės ir ta dalimi naudotis, todėl bus priverstas išsikraustyti. Jūsų išmesti iš Jums priklausančios namo dalies jokiomis teisėtomis priemonėmis jis negali.

  • Laba diena, taip, visos galimybės išlaikyti ar parduoti butą gyvenant atskirai yra. Galite parduoti butą tiek išsipirkę jį iki galo, tiek ir dabar, nes bankai dažniausiai duoda leidimus parduoti įkeistą turtą.

  • Laba diena, taip, jūsų tėvas turėjo pareigą išlaikyti ir rūpintis abiem savo nepilnamečiais vaikais. Kadangi jis to nedarė, jūs galėsite atsisakyti juo rūpintis senatvėje, jeigu jis to iš jūsų pareikalaus. Dėl galimybių reikalauti kompensacijos iš tėčio prisiteisimo pagal jūsų informaciją atsakyti negaliu. Reiktų žinoti kiek jums dabar metų, kokio pobūdžio išmokas iš valstybės jūs gavote ir pan.

  • Laba diena, kreipkitės į Kauno apskrities vyrų krizių centrą.

  • Laba diena, pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, teismas, nutraukdamas šalių santuoką, privalo išspręsti sutuoktinių turto padalinimo klausimą, t.y. privalo padalinti visą sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise įgytą dalintiną turtą. Kaip suprantu, Jūsų mamos sutuoktinis nuslėpė nuo teismo ir Jūsų mamos faktą apie dalį santuokoje įgyto dalintino turto. Jeigu turtas įgytas santuokos metu ši aplinkybė yra pagrindas kreiptis į santuokos nutraukimo bylą išnagrinėjusį teismą su prašymu atnaujinti skyrybų bylos procesą. Prašymą privalote pateikti teismui per tris mėnesius nuo tos dienos, kai sužinojote apie nuslėptą turtą. Kartu su prašymu privalote pateikti įrodymus apie nuslėpto turto, esančio Anglijoje, egzistavimą bei paaiškinti, kodėl apie tą turtą nežinojote ir negalėjote žinoti anksčiau, t. y. nagrinėjant santuokos nutraukimo bylą. Patarčiau šiuo klausimu apsispręsti nedelsiant, kad nebūtų praleistas trumpas trijų mėnesių prašymo padavimo terminas nuo sužinojimo datos ir kreiptis į kvalifikuotą teisininką (advokatą Lietuvoje) dėl minėto prašymo parengimo.

  • Laba diena, taip jūs turite teisę neįsileisti pašalinių asmenų, tačiau kadangi jūsų žmona yra tai pat šio būsto savininkė ji gali pas save pasikviesti ką nori. Jeigu pašaliniai asmenys kelia jums nepatogumus ar grėsmę skambinkite 112 ir praneškite apie nepageidaujamus asmenis jūsų namuose.

  • Laba diena, jeigu kartu su prašymu pateikėte visus reikiamus dokumentus, manau jog vykti nebereikės. Siūlau pasiskambinti į civilinės metrikacijos skyrių, kuriam padavėte prašymą, ir Jums bus paaiškinta tolimesnė procedūra.

  • Laba diena, apie norą auginti savo sūnų praneškite vietos Vaiko teisių apsaugos institucijai, kuri yra Jūsų gyvenamos vietos Lietuvoje savivaldybės administracijos padalinys.

  • Laba diena, ar Jums apsimoka remontuoti namą, labai priklauso nuo to, kokio pobūdžio ir kokios apimties remontą ketinate atlikti. Įstatymas numato, kad kiekvienas iš bendraturčių proporcingai savo daliai privalo apmokėti išlaidas bendram daiktui (namui) išlaikyti ir išsaugoti, mokesčiams, rinkliavoms ir kitoms įmokoms mokėti. Jeigu vienas iš bendraturčių nevykdo savo pareigos tvarkyti ir išlaikyti bendrą turtą (namą), tai kiti bendraturčiai turi teisę į nuostolių, kuriuos jie turėjo, atlyginimą. Taigi jeigu atliksite remontą, susijusį su būtinuoju namo išsaugojimu ir išlaikymu (tinkamos būklės), tuomet galite jį atlikti ir be kitų bendrasavininkų (paveldėtojų) sutikimo, o išlaidas, proporcingas jų turimai namo daliai, turėsite teisę susigrąžinti ar prisiteisti. Tačiau jei planuojate atlikti papildomą remontą, nesusijusį su būtinuoju namo išsaugojimu, tuomet, turite gauti visų namo bendraturčių sutikimą tokiam remontui atlikti - ir visa dėl remonto padidėjusi namo vertė taps Jūsų padidėjusia namo vertės dalimi. Jeigu sutikimo negausite, išlaidos už namo remontą atiteks tik Jums, o padidėjusi namo vertė atiteks proporcingai visiems bendrasavininkams.

  • galite parduoti turtą be sutuoktinio žinios, kuris yra Jūsų asmeninė nuosavybė ir jeigu turtas nėra pripažintinas šeimos turtu. Taigi visų pirma turite nustatyti, ar turtas priklauso Jums asmeninės nuosavybės teise. Įstatymas numato, jog sutuoktiniui dovanotas ar jo paveldėtas po santuokos sudarymo turtas yra jo asmeninė nuosavybė, jeigu dovanojimo sutartyje ar testamente nėra nurodyta, kad turtas perduodamas bendrojon jungtinėn sutuoktinių nuosavybėn. Taigi visų pirma turite išsiaiškinti, kas nurodyta sodybos įgijimo dokumentuose. Jeigu nustatysite, jog sodyba tikrai priklauso Jums, tuomet galite ją parduoti be sutuoktinės žinios tik tuomet, jeigu sodyba nėra šeimos gyvenamoji patalpa - t. y. jeigu turite ir kito nekilnojamojo turto, kuriame su šeima faktiškai gyvenate. Jeigu kito turto nėra, o su šeima gyvenate nuomojamoje patalpoje, tuomet tikėtina, jog sodyba gali būti pripažinta šeimos turtu.

  • Laba diena, asmuo gali keisti savo vardą/pavardę sulaukęs 16 metų, todėl Jūsų sūnus, šiuo metu tikėtinai turintis visišką veiksnumą, gali keistis savo pavardę be tėvų sutikimo. Pasirinkta keisti pavardė turi atitikti pareiškėjo lytį, neprieštarauti gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai. Pareiškėjas gali pakeisti savo pavardę į tėvų, senelių, patėvio ar pamotės, esamo ar buvusio globėjo pavardes. Prašymą pakeisti pavardę Jūsų sūnus gali pateikti pasirinktai civilinės metrikacijos įstaigai tiesiogiai arba per Metrikacijos paslaugų informacinę sistemą.

  • Laba diena, siekiant paveldėti reikia kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą su pareiškimu išduoti paveldėjimo teisės liudijimą. Į notarą vaiko vardu gali kreiptis nepilnamečio vaiko įstatyminiai atstovai (pvz. motina) arba pats vaikas, turėdamas notarinį tėvų ar rūpintojų sutikimą šiam veiksmui atlikti.

  • Laba diena, jeigu vyras gyvena Lietuvoje, turite "duoti" antstoliams Lietuvoje. Geriausia būtų kreiptis į tą patį antstolį, į kurį kreipėtės 2013 m., nes pas jį bus teismo išduotas vykdomasis raštas bei pradėta vykdomoji byla. Jeigu dėl kažkokių priežasčių tektų kreiptis į kitą Lietuvos antstolį (pasikeitus vyro gyvenamajai ar turto buvimo vietai ar pan.) tuomet turėsite gauti arba iš senojo antstolio arba iš teismo vykdomąjį raštą, kurio pagrindu naujasis antstolis pradės vykdomąją bylą ir vykdys teismo sprendimą priverstine tvarka.

  • Laba diena, jeigu sutuoktinė kelia pavojų vaikams, praneškite apie tai raštu savo savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui. Atitinkamai, siekiant užkirsti kelią daromai žalai vaikams, galite juos pasiimti su savimi. Netgi sakyčiau privalote, įgyvendindamas savo pareigą rūpintis jais ir užtikrinti jų saugumą, tinkamą auklėjimą ir kitas vaiko teises. Tačiau pasiimdamas vaikus su savimi, turėsite užtikrinti galimybę jiems pilnavertiškai matytis su motina, jai lankyti ir betarpiškai bendrauti su vaikais ir pan. Išnagrinėjęs Jūsų santuokos nutraukimo bylą teismas išspręs ir vaikų gyvenamosios vietos klausimą iki jų pilnametystės.

  • Laba diena, teismas nustatydamas vaiko gyvenamąją vietą kartu su vienu iš tėvų, niekados nenurodo konkretaus adreso, nes tėvo, su kuriuo kartu gyvens vaikas (šiuo atveju tai Jus), gyvenamoji vieta iki vaiko pilnametystės gali keistis neribotą skaičių kartų. Todėl šioje vietoje jokių trūkumų teismo sprendime nematau. Tai, jog su vaiku esate deklaravę gyvenamąją vietą buvusio sutuoktinio bute, nesuteikia Jums teisės naudotis Jums nepriklausančiu butu. Įprastai teismas išsprendžia uzufrukto nustatymo klausimą nagrinėdamas santuokos nutraukimo bylą. Kadangi santuokos nutraukimo byloje Jūs tokio reikalavimo turbūt nepareiškėte, teismas uzufrukto savo iniciatyva ir nenustatinėjo. Jeigu tokį reikalavimą (dėl uzufrukto nustatymo) teisme santuokos nutraukimo byloje reiškėte, tuomet turite kuo greičiau kreiptis į teismą dėl papildomo sprendimo priėmimo, prašydama atnaujinti praleistą dvidešimties dienų terminą pareiškimui dėl papildomo sprendimo pateikimo. Tačiau jeigu savo santuokos nutraukimo byloje reikalavimo dėl uzufrukto nereiškėte, tuomet galite tartis su buvusiu sutuoktiniu dėl uzufrukto sutarties sudarymo, o jam nesutikus - bandyti kreiptis į teismą keliant reikalavimą dėl uzufrukto nustatymo buvusio sutuoktinio butui.

  • Laba diena, jeigu Jūsų buvęs sutuoktinis sėkmingai prisiteis iš Jūsų žalos atlyginimą už sumokėtus alimentus, tuomet vykdymo procese galėsite taikyti įskaitymą ir įskaityti jo įsiskolinimą Jums. Tačiau ar pavyks buvusiam sutuoktiniui laimėti bylą, priklausys nuo daugelio aplinkybių.

  • Laba diena, įstatymas numato, jog jeigu gyvenamoji patalpa yra vieno sutuoktinio nuosavybė, teismas savo sprendimu gali nustatyti uzufruktą ir palikti joje gyventi kitą sutuoktinį, jeigu su juo po santuokos nutraukimo lieka gyventi nepilnamečiai vaikai. Taigi nepaisant to, kad namas priklauso vyrui, jis neturi teisės Jūsų su nepilnamečiu vaiku išvaryti iš namų. O pageidaudama išsaugoti teisę po skyrybų gyventi vyro namuose, santuokos nutraukimo byloje reikškite teismui reikalavimą nustatyti vaiko gyvenamąją vietą kartu su jumis ir nustatyti uzufruktą Jums kartu su vaiku gyventi vyro namuose iki vaiko pilnametystės.

  • Laba diena, susisiekite su mumis telefonu 8 679 31930

  • Laba diena, dėl grasinimų kreipkitės į policiją.

  • laba diena, Tikiuosi, kad jūsų pastangos ir medicininiai tyrimai padės išsiaiškinti dėl kokios priežasties sūnus nekalba. Mūsų vaikų psichologas gali tik patarti kaip su vaikučiu bendrauti. Psichologas dirbs šį penktadieni ir aš perduosiu jūsų laiškutį, kad susisiektu su jumis.

  • Laba diena, šį klausimą gali atsakyti notarė, kuri tvarkė paveldėjimo dokumentus.

  • Laba diena, nutraukti santuoką galite tiek bendru sutarimu, tiek ir kreipiantis į teismą dėl sutuoktinio kaltės. Jei namas, kuriame gyvenate, priklauso Jūsų sutuoktiniui, tačiau buvo įrengtas Jūsų santuokos metu, tuomet nutraukdama santuoką galėsite reikalauti tam tikros kompensacijos. Taip pat tikėtina, jog teismas nustatys abiejų vaikų gyvenamąją vietą su Jumis, todėl iš vyro bus priteistas ir išlaikymas vaikams. Kadangi vyro pajamos yra ženkliai didesnės negu Jūsų, galėsite teismo reikalauti priteisti iš vyro didesnę išlaikymo dalį vaikams. Taip pat galėsite prašyti teismo nustatyti uzufruktą - teisę Jums kartu su vaikais gyventi vyrui priklausančiame name iki tol, kol vaikas taps pilnamečiu. Jeigu neturite lėšų samdytis advokato, kreipkitės į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą, kad Jums būtų suteiktas valstybės apmokamas advokatas.

  • Laba diena, turite du pasirinkimus, kaip ginti savo pažeistas teises. Galite teikti pareiškimą policijai dėl šmeižimo, prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą savo buvusio draugo atžvilgiu arba duoti ieškinį teismui dėl savo garbės ir orumo gynimo, prašydama priteisti turtinę/neturtinę žalą bei patirtas bylinėjimosi išlaidas. Abi šios priemonės Jūsų atveju yra galimos, tačiau kuri bus efektyvesnė konkrečiu atveju - atsakyti sunku. Jeigu gyvenate užsienyje, pareiškimą adresuokite savo buvusio draugo gyvenamosios vietos policijos komisariatui arba apylinkės teismui - priklausomai kurį savo teisių gynimo būdą pasirinksite.

  • Laba diena, Ttsiškai galima kovoti su vyru, tačiau situaciją komplikuoja tai, kad butas priklauso ne Jūsų buvusiam vyrui, o jo motinai. Todėl tokioje byloje būtų itin svarbi buto savininkės, t. y. Jūsų buvusio vyro motinos nuomonė ir pozicija ginčo klausimu. Mat jei butas priklausytų vyrui, galėtumėte kreiptis į teismą dėl uzufrukto nustatymo iki vaiko pilnametystės ir teismui patenkinus Jūsų reikalavimą, galėtumėte gyventi vyro bute iki kol vaikas sulauks pilnametystės. Šiuo atveju sudėtinga atsakyti dėl galimybės nusistatyti uzufruktą nežinant vyro motinos pozicijos. Iš kitos pusės, Jūsų vyras neturi jokios teisės Jūsų vyti iš savo motinos buto. Tą gali daryti tik Jūsų motina ar jos įgaliotinis. Kitaip tariant, šioje situacijoje santykiai klostosi tik tarp Jūsų ir buvusio vyro motinos, kuri yra buto savininkė. Todėl šiuo atveju vyras savo vardu negali Jums reikšti jokių pretenzijų.

  • Laba diena, jeigu motina vengė vykdyti savo pareigas Jums, tuomet ir Jūs galite būti atleista nuo savo pareigų motinai. Jums nesutinkant teikti išlaikymo mamai, ji privalėtų kreiptis dėl to su ieškiniu į teismą, nes įstatymas numato bendrą pareigą pilnamečiams vaikams išlaikyti savo nedarbingus ir paramos reikalingus tėvus ir jais rūpintis. Tačiau įstatymas taip pat numato ir išimtį, jog teismas gali atleisti pilnamečius vaikus nuo pareigos išlaikyti savo nedarbingus tėvus, jeigu nustato, kad tėvai vengė atlikti savo pareigas nepilnamečiams vaikams. Tad jeigu motina imtų savo reikalavimo teisę reikšti teisme, Jūs, siekdama pasinaudoti įstatyme nurodyta išimtimi, privalėtumėte įrodyti, jog ir mama vengė vykdyti savo pareigas Jums, kai buvote nepilnametė.

  • Laba diena, dovanojant svarbu, kad tai būtų dovana abiems sutuoktiniams, nes jeigu bus tik vienam iš sutuoktinių kitas neturės teisių į nuosavybę. Užginčyti gali tuo atveju, jeigu dovanojimo sutartyje bus nurodytos sąlygos(pvz.neparduoti kol vaikai nepilnamečiai ir pan.rūpintis asmeniu, kuris dovanoja) ir jūs jų nesilaikysite.

  • Laba diena, šiuo atveju jūs tarpusavyje turite suderinti sąlygas, variantus.