Straipsniai

Pozityvios tėvystės pagrindai

2016-08-30
Straipsniai

Kaip mes atsakytume į klausymą :ką reiškia  būti gerais tėvais? Rūpintis vaiko materialinę ir dvasinę gerove, formuoti jo vertybes, rūpintis vaiko lavinimų, skatinti jo gebėjimus. Visi šie teiginiai skamba labai gražiai, tačiau kas slypi už šių gražių sąvokų. Kaip ugdyti vaiką siekiant išlaikyti pusiausvyrą tarp vaiko „ noriu“ ir tėvų „negalima“.

Suvokdami besikeičiančios socialinės aplinkos įtaką vaikams, vis daugiau tėvų domisi pozityvios tėvystės principais kaip  progresyvia vaiko ugdymo forma. Esminis skirtumas tarp tradicinių  auklėjimo metodų ir pozityvios tėvystė yra požiūris į vaiko elgesio kontroliavimą.

Tradiciniai vaiko ugdymo metodai remiasi principu – pagirk už  gerą elgesį, nubausk už netinkamą. Pozityvaus auklėjimo principas-skatinti pageidaujamą vaiko elgesį padrąsinant jį ir aiškinantis  netinkamo elgesio priežastis. Pozityvios tėvystės filosofijos pagrindą sudaro 10 taisyklių.

Meilė yra didžiausias visų vaikų poreikis. Kuo dažniau vaikui rodome meilės išraišką (pasakymas „ labai tave myliu“, prisiglaudimas, apkabinimas , pabučiavimas), tuo labiau vaikas trokš įrodyti, kad yra vertas jūsų meilės. Aiškiai išreikštas abipusis prisirišimas suteikia vaikui pasitikėjimo savimi, savo svarbumo pajutį.

Girdėkite ką sako jūsų vaikas. Parodykite vaikui, kad jums rūpi kaip jis jaučiasi , ką veikia, kokie užsiėmimai jį domina. Leiskite vaikui suprasti, kad esate tas žmogus su kuriuos jis gali nuoširdžiai pasikalbėti, pasitarti priimant svarbius sprendimus.

Nustatykite aiškias ribas. Vaikas turi žinoti ribas, kurių šeimoje peržengti nevalia. Nustatytos ribos turi galioti ir vaikams, ir tėvams. Tai vaikui suteikia saugumo jausmą , nes jis žino kokio  elgesio  iš jo  tikisi tėvai ir kokios reakcijos iš tėvų jis gali sulaukti pats. Svarbu nepamiršti, kad vaikas vis bandys nustatyti naujas ribas. Tai tarsi  bandymas patikrinti ar viskas  yra taip kaip anksčiau, ar tėvų lūkesčiai jo atžvilgių išliko tokie patys.

Matykite pasauli vaiko akimis. Stenkitės  aplinką ir tai kas joje vyksta pamatyti ne tik suaugusio žmogaus akimis. Prisiminkite kaip jautėtės kai buvote vaiku, kiek daug nesuprantamų žodžių ir suaugusiųjų poelgių jus

Supo. Tai jums  padės suprasti vaiko elgesį.

Girk ir skatink savo vaiką. Pasitikėkite savo vaiku, tikėkite kad jis sugebės priimti tinkamus sprendimus, pagirkite už gerą elgesį. Pasitikėjimo parodymas vaiką motyvuoja dėti pastangas, atliekant numatytas užduotis. Tai kur kas efektyviau, nei dažni  priekaištavimai už tai ką vaikas padarė ne taip kaip jus tikėjotės.

Vaikas nusipelno tokios pat pagarbos kaip ir suaugęs. Atidžiai išklausykite vaiko nuomonės, atsižvelkite į ją , ypač kada sprendimas  aktualus pačiam vaikui. Apgalvokite kaip pateikti vaikui savo argumentus jei  jūsų  nuomonės nesutampa. Sugebėkite atsiprašyti jei buvote neteisūs.Tai tik sustiprins jūsų kaip tėvų autoritetą

Nustatykite dienotvarkę. Siekdami  vaikui suteikti aiškumą jo veikloje, sudarykite dienotvarkę. Žinojimas, kuris laikas skiriamas žaidimams, pamokų darymui, valgymui, miegui ir t.t. padės išvengti nemažai konfliktinių situacijų.

Šeimoje būtinos taisyklės. Aptarkite su šeimos nariais ir  nustatykite šeimos taisykles. Nustačius  tokias taisykles svarbu  nuosekliai jų laikytis,  dažnai nekaitalioti, tačiau išlaikyti lankstumą  labai mažų vaikų atžvilgių.

Buvimas tėvais - ne tik atsakomybė, bet ir malonumas. Suvokdami savo kaip tėvų pareigas ir atsakomybę sugebėkite įžvelgti  žaismingąją pusę. Vertinkite tas akimirkas, kurias praleidžiate su savo vaiku. Pajauskite kiek žaismingumo , interpretacijos ir juoko į  jūsų gyvenimą  įneša vaikai.

Nepamirškite savo poreikių Jei pajutote, kad visos šios taisyklės jus vargina ir jums sunku jų laikytis, skirkite laiko sau. Užsiimkite jums miela veikla, nukreipkite negatyvias mintys.

Pozityvi tėvystė tai ne tik vaiko auklėjimo filosofija, bet ir nelengvas darbas su savimi.

Kauno apskrities moterų krizių centras

 

Rašant straipsni buvo pasinaudota medžiaga iš internetinės  svetainės  http://www.pozityvitevyste.lt/​



‹ Grįžti į straipsnius