Laba diena jeigu santuokos nutraukimas vyksta pagal abiejų pusių sutikimą, tai yra pats pigiausias abiems pusėms variantas. Pateikiu sąlygas:
Santuokos nutraukimas bendru sutuoktinių sutikimu
Pats paprasčiausias ir neskausmingiausias sutuoktiniams santuokos nutraukimo būdas – santuokos nutraukimas bendru sutuoktinių sutikimu, t. y., kai nėra sutuoktinių ginčo nei dėl santuokos nutraukimo, nei dėl teisinių jos nutraukimo padarinių.
Šis santuokos nutraukimo būdas galimas esant visoms šioms sąlygoms:
nuo santuokos sudarymo yra praėję daugiau nei vieneri metai;
abu sutuoktiniai yra sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių (turto padalijimo, vaikų išlaikymo ir pan.);
abu sutuoktiniai yra visiškai veiksnūs.
Sutuoktiniai, sutardami, kad jų santuoka iširo, ir norėdami pasinaudoti supaprastinta santuokos nutraukimo tvarka, privalo susitarti ir dėl teisinių jos nutraukimo padarinių. Jeigu sutuoktiniai nesutaria dėl minėtų padarinių, nutraukti santuokos tokia tvarka negalima.
Aplinkybę, kad sutuoktiniai sutaria dėl teisinių santuokos nutraukimo padarinių gali patvirtinti tik šiuo klausimu sutuoktinių sudaryta sutartis. Sutartis turi būti sudaryta raštu. Tokią sutartį sutuoktiniai gali surašyti ir patys, tačiau patartina, kad jų prašymu ją parengtų advokatas.
Minėtoje sutartyje privalo būti aptarta:
turto, esančio bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, padalijimas (sutartyje privalo būti tiksliai išvardyti daiktai ir kitoks turtas, kurį jie pripažįsta bendrąja jungtine nuosavybe, nurodomas teisinis jų įsigijimo pagrindas ir konkrečiai įvardyta, koks turtas atitenka vienam ar kitam iš jų, t. t.). Pažymėtina, kad ateityje bendro turto padalijimo klausimas nebegali būti keliamas;
sutuoktinių tarpusavio išlaikymas;
jeigu sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų, - su kuriuo iš tėvų nutraukus santuoką jie lieka gyventi, t. y. sutuoktiniai privalo susitarti dėl nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos nutraukus santuoką. Sutuoktiniai taip pat privalo aptarti tvarką, kaip skyrium gyvenantis tėvas (motina) bendraus su vaiku, dalyvaus jį auklėjant;
nepilnamečių vaikų išlaikymas, t. y. turi būti numatytas konkretus jų išlaikymo dydis ir būdas: periodiniai mokėjimai, konkreti suma, natūra.
Santuokos nutraukimo byla sutuoktiniams pasirinkus aukščiau paminėtą santuokos nutraukimo būdą nagrinėjama supaprastinto proceso tvarka; o tai lemia aplinkybė, kad tarp sutuoktinių nėra ginčo, tad teismas privalo tik patikrinti, ar sutuoktinių sudaryta sutartis dėl santuokos nutraukimo padarinių yra teisėta ir nepažeidžia kieno nors teisių ir ar tikrai santuoka iširo ir sutuoktinių neįmanoma sutaikyti.
Supaprastintas procesas – tai speciali bylų nagrinėjimo tvarka (ypatingoji teisena), kai byla nagrinėjama ne pagal bendrąsias ginčo (ieškinio) proceso taisykles, o pagal specialiąsias taisykles, kurios nustato neformalią bylos nagrinėjimo tvarką, leidžiančią greičiau ją išnagrinėti. Įstatymas numato, kad prašymai dėl santuokos nutraukimo bendru sutikimu teisme išnagrinėjami ne vėliau kaip per trisdešimt dienų nuo jų priėmimo dienos.
Pasirinkus šį santuokos nutraukimo būdą, sutuoktiniai yra atleidžiami nuo žyminio mokesčio mokėjimo.
Daugiau informacijos ,kokių reikia dokumentų, kokios yra kitos galimybės rasite šiame puslapyje http://www.teisesgidas.lt/modules/xoopsfaq/index.php?cat_id=1