Klausk

Užduoti klausimą

Klausimai / atsakymai

  • Laba diena, Reikalauti kiekvienas turi teisę ko tik panorėjęs. Todėl formaliai atsakant į Jūsų klausimą, sakyčiau jog "taip, reikalauti vyras gali, kaip ir bet kurių kitų dalykų, kurie gali šauti jam į galvą". Tačiau nesigilinus į ginčo aplinkybes, vertinant bendrai vyro galimybes prisiteisti tokį reikalavimą, sakyčiau, jog galimybės nedidelės. Nors tiksliai įvertinti tokio reikalavimo pagrįstumą, savaime suprantama, reikėtų išsianalizuoti ginčo situaciją, reikšmingas bylai aplinkybes. Mano preliminaria nuomone, vyras, siekdamas prisiteisti visas ar bent dalį sumokėtų lėšų Jūsų vaikui, turėtų teismui įrodyti, jog jo mokėtos lėšos buvo jo asmeninė nuosavybė (pvz. gautos dovanojimo būdu ar kt. Civiliniame kodekse išvardintais būdais). Tad jeigu siekiate išsiaiškinti vyro galimybes sėkmingai prisiteisti minėtą reikalavimą, patarčiau pradėti aiškintis būtent nuo jo galimybių įrodyti jo asmeninių lėšų panaudojimo faktą. Koks turtas laikomas asmenine sutuoktinio nuosavybe, nurodyta LR Civilinio kodekso 3.89 str.

  • 1. Jeigu Jums pačiai taip yra patogu, galite drąsiai kreiptis į teismą ir nekeisdama gyvenamosios vietos. Jūsų gyvenamoji vieta jokios įtakos skyrybų procesui ir teismo sprendimui neturės. 2. Įstatymai nenumato konkrečios išlaikymo vaikui sumos - ji turės būti nustatinėjama pagal konkrečias bylos aplinkybes. Tačiau pagal teismų praktiką, galite pagrįstai prašyti bent pusės minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio išlaikymo vaikui - tai būtų 190 Eur (kadangi šiuo metu MMA yra 380 Eur). 3. Jeigu Jums yra patogu ir norisi toliau gyventi minėtame bute, galite prašyti teismo nustatyti uzufruktą. Tai teisė Jums gyventi kartu su vaiku vyrui priklausančiame bute iki pat vaiko pilnametystės. Kadangi neturite kur kitur gyventi, tikėtina, jog teismas uzufruktą nustatys. Teismas, nutraukdamas santuoką, privalo išspręsti ir eilę kitų klausimų, kurių tarpe yra vaiko gyvenamosios vietos nustatymas su vienu iš tėvų. Jeigu po skyrybų norėsite, kad vaikas liktų gyventi su Jumis, turėsite teismo prašyti nustatyti vaiko gyvenamąją vietą kartu su Jumis. Tik tokiu atveju Jums bus nustatytas uzufruktas.

  • Laba diena, įstatymai Jums leidžia pakeisti vaikams priteisto išlaikymo formą. Jeigu šiuo metu išlaikymas priteistas pinigais, galite (kartu su vyru) kreiptis į teismą, parašę prašymą, jog norite pakeisti jūsų vaikui priteisto išlaikymo formą. Teismas, kartu su vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovais įvertins, ar toks išlaikymas atitinka vaiko interesus, atsiklaus buto savininkės nuomonės ir priims dėl to sprendimą. Tad jeigu Jums, vyrui ir jo mamai tokia išlaikymo forma atrodo tinkama, belieka pateikti prašymą teismui (geriausia, jeigu jį pasirašytumėte visi trys). Aplinkybė, kad butas nepriklauso vyrui, nebus kliūtis, nebent yra kitų aplinkybių, kurių nenurodėte savo klausime (pvz. butas įkeistas ar pan.). Įforminti šio proceso negalite niekaip kitaip, kaip tik įsiteisėjusiu teismo sprendimu. Kadangi vienintelė galimybė pakeisti išlaikymo formą yra kreipiantis į teismą, todėl ir rezultatas šio proceso bus teismo sprendimo forma. Jeigu teismas patenkins tokį Jūsų prašymą, Jums nereikės nieko papildomai daryti - teismas pats išsiųs Registrų centrui duomenis, jog teismo sprendimu pasikeitė buto savininkas.

  • Jūsų laiške nenurodytos aplinkybės: ar santuoka buvo nutraukta, kas gąsdina, kokie namai, kieno namai ir pan. Tačiau galiu nuraminti, kad niekas be teismo sprendimo negalės sumažinti priteisto išlaikymo vaikui. Jeigu teismas priėmė sprendimą, kad priteisti vaikui 115 Eur išlaikymą, tai tik teismas ir gali išlaikymą padidinti ar sumažinti - niekas kitas to negali. Jeigu vyras įsiregistruotų į Darbo biržą, absoliučiai niekas nuo to nesikeistų - pareiga mokėti alimentus nei sumažėtų, nei padidėtų. Teismų praktika šiuo klausimu yra labai aiški ir griežta: jeigu vaiko tėvas yra sveikas ir darbingo amžiaus, jis privalo mokėti vaikui išlaikymą, nepriklausomai nuo to, ar jis dirba ar yra nuolatinis bedarbis. Teismai yra nuomonės, kad vaiko tėvas privalo stengtis vykdyti savo pareigas vaikams.

  • Jeigu vaiko tėvas nėra emancipuotas (teismo sprendimu pripažintas visiškai veiksniu), pareiga mokėti išlaikymą tėvo vaikui iki tėvas sulauks pilnametystės, tenka nepilnamečio tėvo tėvams. Tėvui sulaukus pilnametystės, pareiga mokėti alimentus tenka jam pačiam. Tačiau jeigu vaikui gimus kils ginčas dėl vaiko tėvystės (biologinis vaiko tėvas neigs savo tėvystę), turėsite kreiptis į teismą ir dėl tėvystės pripažinimo, ir dėl alimentų priteisimo. Tik nustačius tėvystę, iš tėvo (ar jo tėvų, kol jis nepilnametis) bus priteisiami alimentai (išlaikymas).

  • Prieš keliant atsakomybės klausimą verta išsiaiškinti, kokia yra dabartinė vaiko motinos ir vaiko tėvo pavardė. Įstatymas numato, jog gimusiam vaikui suteikiama vieno iš tėvų pavardė. Tad labiausiai tikėtinas atvejis šioje situacijoje yra toks, kad buvusi sutuoktinė po santuokos nutraukimo pasiliko santuokinę, t. y. buvusio vyro pavardę. Jeigu taip ir buvo, ji turi pilną teisę suteikti vaikui savo teisėtai turimą pavardę, kuri nesiskiria nuo buvusio sutuoktinio pavardės. Tokiu atveju vaiko pavardė nesiskirs nuo buvusio moters sutuoktinio pavardės, tačiau bus teisėtai jam suteikta ir jokios atsakomybės buvęs sutuoktinis neturės teisės reikalauti. Tačiau jeigu taip nebuvo, t. y. jeigu naujagimio abiejų biologinių tėvų pavardės skiriasi nuo vaikui suteiktos pavardės, tačiau sutampa su motinos buvusio sutuoktinio pavarde, pastarajam reikia kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą dėl vaiko pavardės nuginčijimo.

  • Laba diena, rekomenduojame kreiptis į advokatą su visais turimais dokumentais(registrų centro, regitros, antstolių), nes turite nurodyti šiuo atveju ir kreditorius, santuokos nutraukimo sutartis turi būti parengta tinkamai, kad teismui nekiltų abejonių ir ją tenkintų.

  • Laba diena, Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas. Trečioji knyga. Šeimos teisė 3.205 straipsnis. Pilnamečių vaikų pareiga išlaikyti savo tėvus. 1. Pilnamečiai vaikai privalo išlaikyti savo nedarbingus ir paramos reikalingus tėvus ir jais rūpintis. 2. Išlaikymas mokamas vaikų ir tėvų tarpusavio susitarimu arba pagal tėvų ieškinį teismo sprendimu priteisus išlaikymą iš vaikų. 3. Išlaikymas mokamas (priteisiamas) nustatyta pinigų suma, mokama kas mėnesį. 4. Išlaikymo dydį nustato teismas, atsižvelgdamas į vaikų ir tėvų šeiminę bei turtinę padėtį, taip pat kitas bylai svarbias aplinkybes. Teismas, nustatydamas išlaikymo dydį, turi atsižvelgti į visų pilnamečių to tėvo (motinos) vaikų pareigą išlaikyti tėvus, neatsižvelgiant į tai, ar ieškinys dėl išlaikymo priteisimo pareikštas visiems vaikams ar tik vienam iš jų.

  • Laba diena, kreipkitės į notarą, jis nurodys sutarties formą.

  • Laba diena, jeigu turto palikėjas nebuvo sudaręs testamento, atsiradusį palikimą įpėdiniai paveldi pagal įstatymą. Jeigu turtas buvo įgytas santuokoje, tuomet laikoma, jog jis priklauso sutuoktiniams bendrosios jungtinės nuosavybės teise. Įstatymuose yra įtvirtinta prezumpcija, jog sutuoktinių bendro turto dalys yra lygios. Tik išimtiniais atvejais teismas gali nukrypti nuo lygių dalių principo. Vadinasi, iš viso turto (nepriklausomai nuo to, kurio iš sutuoktinių vardu turtas yra įregistruotas) yra išskiriama ½ mirusiojo dalis, kuri ir dalinama visiems įpėdiniams, turintiems teisę paveldėti.

  • Laba diena, rekomenduotume kreiptis pas specialistus kartu su draugu. Neišklausius abiejų pusių sunku patarti.

  • Laba diena, jūs galite prašyti sumą kiek manote bus reikalinga skirti(vyro dalį) vaiko išlaikymui, o teismas atsižvelgdamas į visas pateiktas aplinkybes priims sprendimą.

  • Laba diena, dėl negražinamų daiktų kreipkitės į antstolį, tuo pačiu per antstolį informuokite, kad jūs norite gražinti jo daiktus, o teismas nėra įpareigojęs jus juos saugoti.

  • Laba diena, jei buvęs draugas laikysis žodžio ir prisidės prie vaiko išlaikymo viskas gerai, jei ne turėsite kreiptis į teismą dėl alimentų prisiteisimo, nes savo tėvystę jis pripažįsta. Teisiškai visada yra geriau turėti dokumentą, kuriame asmuo yra įpareigotas atlikti jam priklausančias prievoles.

  • Laba diena, paskambinkite mums.

  • Laba diena, automobilis priklauso jūsų buvusiam vyrui, nes toks teismo sprendimas, nesvarbu ar jau susitvarkėte dokumentus regitroje ar ne.

  • Laba diena, šiuo klausimu kreipkitės Sodros skyrių savo gyvenamojoje teritorijoje. http://www.sodra.lt/lt/teritoriniai-skyriai

  • Laba diena, teismas negali uždrausti tėvui matytis su vaiku, į jūsų minimus argumentus gali atsižvelgti skiriant vaiko lankymo tvarką.

  • Laba diena, tokio statuso, kaip vieniša motina nebėra, nes vaikas turi ir mamą, ir tėvą, kurie prisideda prie vaiko išlaikymo. Nemokamas maitinimas ir pinigėliai mokyklinių priemonių įsigijimui skiriami pagal gaunamas šeimos pajamas. Šiais klausimais konsultuokitės su seniūnijos socialiniu skyriumi, turite pateikti informaciją apie tai, kad šiuo metu gyvenate tik su vaikais. Tai pat turite kreiptis į teismą dėl alimentų vaikams skyrimo.

  • Laba diena, visas santuokos metu įgytas turtas dalinamas sutuoktiniams per pusę, jūsų atveju teismas remsis dokumentais, nesvarbu kada ir kas jame registruoti. Jūsų mamai gali nepavykti įrodyti, kad dalis buto priklauso jai, nes jūs su vyru esate bendrasavininkai, jeigu niekur nėra užfiksuota fakto, kad tai jūsų mamos parduoto buto pinigais sumokėta. Dėl sutuoktinio kaltės reikalingi įrodymai jai įrodyti. Jeigu jūsų išsiimta abdukcija nesusieta su policijoje fiksuotu įvykiu, ji nieko neįrodo, nes jūs tuos sužalojimus galėjote įgyti, ne dėl sutuoktinio kaltės. Dėl neištikimybės turi būti neginčijami įrodymai, liudininkų parodymai, kad ji būtų pripažinta. Visos skyrybų bylos yra individualios ir teismas remiasi pateiktais dokumentais/įrodymais. Kaip teismas įvertins jūsų pateiktus faktus ir įrodymus atsakyti negalime. Pigiausias būdas išsiskirti, pasirašyti skyrybų sutartį bendru sutarimu, aptarus su sutuoktiniu skyrybų sąlygas.

  • Laba diena, sudėtinga situacija, tačiau, kad ją pakeisti reikalingos visų pirmą abiejų sutuoktinių noras pastangos. Sprendimas priklauso tik nuo jūsų ar toliau tai pat gyvensite, ar keisite kažką savo gyvenime. Skyrybos kartais yra išeitis nutraukti konfliktiškus santykius, norint skirtis reikalingas vieno iš sutuoktinių prašymas.

  • Laba diena, po skyrybų turi būti nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, tai pat lankymo tvarka( jei nesutariama pagal poreikį), jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų(pas kurį nustatyta gyvenamoji vaiko vieta), tai tikrai nedraudžiama.

  • Laba diena, pasitarkit su savo advokatu dėl daiktų surašymo į dalinamą turtą.

  • Laba diena, šiuo metu grupės neorganizuojamos, jūsų mama galėtų atvykti pas mus į centrą pas konsultantą.

  • Laba diena, užsiregistruokite konsultacijai.

  • Laba diena, sunku pasakyti ar žmogų įtakoti galėjo jūsų nurodytos aplinkybės ar pamatėt koks jis yra praėjus susižavėjimo laikotarpiui. Norėdamas sau padėti, išeiti iš depresinės būsenos, žmogus turi rodyti pastangas ir norą pats, ir priimti artimų žmonių pagalbą. Galite kreiptis pas specialistus šeimos konsultacijai dėl iškilusių problemų, galbūt nešališko žmogaus patarimas jūsų atveju padėtų žmogui susiimti ir kažką keisti savo gyvenime. Jei yra problemos dėl alkoholio vartojimo tai pat į priklausomybės ligų centrą rekomenduotina kreiptis. Išbandžius galimybes išsaugoti šeimą, matysite ar žmogus deda pastangas, ar ne, tuomet bus lengviau priimti sprendimą skirtis ar ne.

  • Laba diena, trūksta informacijos, kokios konkrečiai pagalbos ieškote. Visų pirma, jeigu vyras pripažįsta savo priklausomybę, kreiptis į priklausomybių ligų centrą.

  • Laba diena, tokios institucijos nėra, asmuo turi pats savanoriškai kreiptis į priklausomybės ligų centrą. Dėl grasinimų nužudyti, sunaikinti turtą( padegti namą) moteris turi rašyti policijai pareiškimą, jei yra liudininkų tai gali padaryti ir jie, jeigu girdėjo grasinimus.

  • Laba diena, patarti kaip jums gyventi su žmogumi sunku, jūs pati turite nuspręsti ar dar matot galimybę, kad tarpusavio santykiai pagerės. Dabar jūs abu liejate susikaupusį pyktį vienas kitam, vienas kito vaikams, kurie apkritai to nenusipelnė. Galbūt atėjo laikas išsiaiškinti su draugu pykčio ir nesutarimų priežastis, tiesiog pasikalbėti ar kreiptis į specialistus pagalbos. Jei nepavyks išspręsti nesutarimu, tada turite nuspręsti ar norite toliau gyventi tokiuose santykiuose, skaudinant vienas kitą ir vaikus(nes akivaizdu juos įžeidinėjate norėdami įskaudinti vienas kitą dar labiau) ar nutraukti šiuos santykius.

  • Laba diena, jūsų vyras turi kreiptis į teismą dėl alimentų sumažinimo, pateikdamas argumentus kodėl jis to prašo. Anstolis vykdo teismo sprendimus.